REKONSTRUKCJA WIĘZADEŁ KRZYŻOWYCH


Rekonstrukcja więzadeł krzyżowych przednich z użyciem przeszczepów własnych ścięgien zginaczy (półścięgnistego i smukłego).

Więzadło krzyżowe przednie jest bardzo ważną strukturą anatomiczną wewnątrzstawową kolana, która ulega bardzo często uszkodzeniom urazowym. Wymaga bezwzględnego leczenia operacyjnego, gdyż uważa się że koniec więzadła krzyżowego stanowi początek przyśpieszonej degradacji kolana. Leczenie operacyjne w ciągu ostatnich 30 lat ewoluowało od bardzo skomplikowanych otwartych operacji często nieefektywnych, jednak od początku lat 90-tych zaczęły się rozwijać techniki artroskopowe. Obecnie najczęściej operuje się artroskopowo ze względu na to że tym sposobem unika się dużych uszkodzeń tkanek okołooperacyjnych, minimalne defekty kosmetyczne czynnościowe związane z takim postępowaniem oraz nowoczesne sposoby i systemy kotwiczenia powodują możliwość szybkiego podjęcia rehabilitacji i w rezultacie szybkiego powrotu do zdrowia. Według statystyk amerykańskich na 1000 mieszkańców rocznie 1 ulega urazowi powodującemu uszkodzenie więzadła krzyżowego przedniego. W naszej klinice dysponujemy pełną gamą możliwości operacyjnych rekonstrukcyjnych. Stosujemy systemy MITEK, STRYKER, POSITION Aesculap i operujemy najczęściej z użyciem przeszczepów własnych ścięgien w przekonaniu, że metoda ta jest bardziej fizjologiczna i nie dająca powikłań pooperacyjnych związanych z dolegliwościami po pobraniu przeszczepów .

Postępowanie pooperacyjne jest skrócone, rehabilitacja efektywna, co prowadzi u każdego pacjenta do powrotu funkcji kolana przeciętnie po 3 miesiącach pozwalająca na podjęcie pracy zawodowej, a po 10 miesiącach aktywności sportowej.

Prawidłowo przeprowadzona operacja, nie powikłana to tylko 50% sukcesu. Na drugie 50% składa się efektywna rehabilitacja wymagająca dobrego zaplecza sprzętowego i najwyższych umiejętności. Skojarzenie tych wszystkich czynników synchronizowanych z odpowiednim wejściem w odpowiednim czasie gwarantuje sukces. My mamy takie możliwości oraz posiadamy doświadczenie w postaci kilkuset operacji wykonanych na przestrzeni ostatnich lat.

W obecnie przyjętym systemie w naszym kraju wobec powszechnych niedostatków finansowych służby zdrowia przyjęte jest postępowanie, które jest dla pacjentów szkodliwe, naraża ich na niepotrzebne dodatkowe szkody i tym samym powoduje ich dłuższy okres rekonwalescencji. Przyjęta na całym świecie taktyka leczenia urazów kolan to w przypadku ich uszkodzeń powiązanych z krwiakiem poourazowym to jak najszybsze wykonanie artroskopii i zarazem wykonanie właściwie dobranej operacji.

W naszej klinice dysponujemy możliwościami operacji naprawczych chrząstki, szycia łąkotek oraz rekonstrukcji więzadeł. Dysponujemy również możliwościami operacji artroskopowych innych stawów takich jak: staw barkowy, staw łokciowy, staw goleniowo-skokowy, staw nadgarstkowy. Przy takich możliwościach jest możliwe leczenie wielu schorzeń, które w świecie medycyny konserwatywnej są uważane za nie do wyleczenia.

Doświadczenie, nowoczesne technologie, implikują prawidłową taktykę operacyjną a połączenie z efektywną rehabilitacją stanowi klucz do skutecznej medycyny.