Rozdział III. Personel.
Kompetencje personelu.
1. Przed zatrudnieniem danej osoby w podmiocie lub nawiązaniem współpracy w innej formie i powierzeniem jej obowiązków polegających na pracy z dzieckiem ustala się kwalifikacje tej osoby oraz podejmuje działania w celu ustalenia czy posiada kompetencje do pracy z dzieckiem oraz wyklucza ryzyko wystąpienia z jej strony zagrożenia dla dobra dziecka i zagrożenia jego bezpieczeństwa.
2. Przed dopuszczeniem do pracy z dziećmi pracownicy Ortoline Sp. z o. są sprawdzani pod względem uprzedniej karalności w zakresie czynów wynikających z ustawy o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym i ochronie małoletnich.
3. Oświadczenie o niekaralności przedkłada się z każdego kraju, w którym dany pracownik zamieszkiwał w przeciągu ostatnich 20 lat.
4. Ponadto, osoba przyjęta na stanowisko związane z pracą z dziećmi musi bezwzględnie podpisać następujące oświadczenia: – oświadczenie o zapoznaniu się ze standardami ochrony małoletnich i zobowiązaniu do jego przestrzegania, – oświadczenie o zapoznaniu się z zasadami bezpiecznych relacji ustalonych w placówce i zobowiązaniu do ich przestrzegania.
5. Wskazane wyżej oświadczenia zostają włączone do akt osobowych pracownika, a w przypadku ich braku dołączone do umowy cywilnoprawnej.
Zasady bezpiecznych relacji personel medyczny-pacjent.
1. Personel podmiotu zna i stosuje zasady bezpiecznych relacji personel–dziecko.
2. Naczelną zasadą wszystkich czynności podejmowanych przez personel jest działanie dla dobra dziecka i w jego najlepszym interesie. Personel traktuje dziecko z szacunkiem i podmiotowo. Podmiotowy stosunek do dziecka oznacza, że podejmując decyzje dotyczące dziecka, należy poinformować je o tym, wysłuchać jego opinii oraz o ile to możliwe i bezpieczne, uwzględniać jego potrzeby.
3. Zasady bezpiecznych relacji personelu z dziećmi ustalone przez personel Ortoline Sp. z o.o. mają na celu przede wszystkim zapewnienie małoletnim pacjentom poczucia bezpieczeństwa oraz stworzenie atmosfery zaufania, a także wykrywanie ewentualnych niepojących sygnałów pochodzących od pacjenta, mogących świadczyć o stosowaniu wobec niego przemocy.
4. Pracownicy każdorazowo starają się okazywać dziecku cierpliwość, szacunek, wsparcie, empatię, podkreślające zrozumienie dla uczuć przeżywanych przez dziecko, okazują mu zainteresowanie i gotowość do rozmowy.
5. Podczas udzielania świadczeń medycznych pracownicy dbają o poszanowanie intymności małoletniego pacjenta.
6. Kontakt fizyczny z dzieckiem ograniczany jest do wykonywania świadczeń medycznych lub higienicznych, a każdy inny kontakt np.: przytulenie, pogłaskanie w celu uspokojenie dziecka jest możliwy tylko za zgodą dziecka i rodzica/opiekuna prawnego.
7. Zabronione jest stosowanie jakiejkolwiek formy przemocy, w tym oczywiście przemocy fizycznej oraz psychicznej.
8. Zabronione jest utrzymywanie z dzieckiem jakichkolwiek relacji seksualnych czy romantycznych, składanie mu propozycji o nieodpowiednim charakterze, kierowanie do niego seksualnych komentarzy, żartów, gestów oraz udostępnianie treści nieodpowiednich dla osób pełnoletnich.
9. Zasady bezpiecznych relacji personelu z dziećmi opracowane w podmiocie uwzględniają sytuację dzieci małoletnich ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, w tym z niepełnosprawnościami.
10. Omawiając sytuację zdrowotną dziecka i podejmując decyzje dotyczące dziecka, pracownicy traktują je podmiotowo, zwracają się bezpośrednio do dziecka, szanują prawo dziecka do autonomii, starają się dawać mu poczucie sprawczości i wpływu na to, co się z nim dzieje w trakcie leczenia, respektują prawo pacjentów, którzy ukończyli 16 lat, do współdecydowania o własnym zdrowiu oraz metodach leczenia i otrzymywania pełnych informacji w tym zakresie.
11. W przypadku pracy z dzieckiem, które doświadczyło krzywdzenia, w tym seksualnego, fizycznego bądź zaniedbania pracownicy zachowują szczególną ostrożność i dystans w celu ochrony dziecka.
12. W sytuacji, w której jeden z pracowników jest świadkiem nieodpowiedniego zachowania ze strony innego pracownika, rzeczoną sytuację zgłasza się przełożonemu oraz przeprowadza rozmowę dyscyplinującą z osobą, która zachowała się niezgodnie z przewidzianymi w placówce standardami.
13. Pracownicy starają się informować dziecko i opiekunów o zasadach obowiązujących w podmiocie i podkreślać znaczenie ich przestrzegania dla minimalizowania dyskomfortu wszystkich pacjentów.